Тез Тиббий Ёрдам ходимига таҳдид қилган фуқарога нисбатан суд жараёни давом этмоқда
Ижтимоий тармоқларда етти йиллик тажрибага эга бўлган тез тиббий ёрдам ходимига 12 миллион сўм миқдорида жарима солингани танқид қилинган хабарлар тарқалди.
Мазкур ҳолат юзасидан қуйидагилар маълум қилинади.
Аниқланишича, 2023 йил 1 апрель куни соат 23:14ларда Республика тез тиббий ёрдам марказининг Тошкент шаҳар филиали Call-марказига Юнусобод тумани 15-даҳа, 31 уй, 81-хонадон манзили бўйича аёл беморга “кўкрак қафасидаги оғриқ” сабаби билан чақирув келиб тушади. Чақириқ эгаси ўз мурожаатида Call-марказ диспетчерига аёл шифокор электрокардиограф тиббий ускунаси билан келишини сўрайди.
Бироқ ҳудудга бириктирилган ва чақириқдан бўшаган бундай мобил гуруҳ бўлмагани боис ушбу мурожаат тегишлилиги бўйича Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам хизмати Юнусобод бўлимининг бошқа бригадасига йўналтирилган.
Бу ҳақда туман тез тиббий ёрдам бўлими диспетчери қўнғироқ қилган шахс, яъни беморнинг ўғлини огоҳлантирган ҳамда белгиланган тартибга мувофиқ чақирувга энг яқин масофада турган шифокор ва фельдшердан иборат гуруҳни юборган.
Бригада чақирилган манзилга етиб келганида, чақириқ эгаси тез тиббий ёрдам ходимларини уйга киритмай, уларга беморни  кўришга рухсат бермаган.
Шунингдек, қўнғироқ қилган шахс аёл шифокор бўлган тиббий бригада келгунига қадар “Тез ёрдам” ходимларидан электрокардиограф жиҳозини қолдириб кетишни талаб қилган. Шундан сўнг етиб келган бригада гувоҳлигида Юнусобод тумани диспетчерига қўнғироқ қилиб, ўз норозилигини билдирган ва тиббиёт ходимларига ҳақоратли сўзлар билан таҳдид қилган.
Қолаверса, фуқаро диспетчернинг хотиржам гаплашишини эшитиб, уни лаёқатсизликда айблаган. Бу вақтда чақириқдан бўшаган аёл тиббиёт ходимидан таркиб топган тез тиббий ёрдам бригадаси ушбу манзилга бориб, белгиланган стандартларга мувофиқ беморга зарур тиббий ёрдам кўрсатган.
Шунга қарамай, беморнинг ўғли “102” хизматига ўз даъволари билан мурожаат қилган. Ўз навбатида “Тез ёрдам” диспетчери ҳам мазкур фуқаро уларни ҳақорат қилгани ва тиббий фаолиятга (https://t.me/Press_Secretary_Uz/3009) аралашгани ҳамда тўсқинлик қилгани юзасидан “102” ходимларига ариза қолдирган.
2023 йил 10 апрель куни  Жиноят ишлари бўйича Юнусобод туман Судлов ҳайъати  томонидан таҳдидни аниқлаш ва қайта кўриб чиқиш учун экспертиза тайинланган ва суд иши қолдирилган. Навбатдаги суд ишини кўриб чиқиш санаси томонларга билдирилмаган.

Продолжается судебное разбирательство в отношении гражданина угрожавшего сотруднику скорой помощи
В социальных сетях появились сообщения с критикой штрафа в размере 12 миллионов сумов работнику скорой помощи с семилетним стажем.
По данному факту сообщается следующее.
Установлено, что 1 апреля 2023 года в 23:14 в Call-центр Ташкентского городского филиала Республиканского центра скорой медицинской помощи по адресу: Юнусабадский район, д. 15, д. 31, кв. 81 пациентке поступит вызов с причиной "боли в груди". В своем обращении владелец вызова просит диспетчера колл-центра приехать к женщине-врачу с медицинским оборудованием электрокардиографа.
Однако в связи с отсутствием такой мобильной группы, прикрепленной к территории и освобожденной от призыва, данное обращение было направлено в другую бригаду Юнусабадского отделения службы скорой медицинской помощи города Ташкента.
Об этом диспетчер районного отделения скорой помощи предупредил вызывающего, то есть сына больного, и направил в соответствии с установленным порядком группу, состоящую из врача и фельдшера, ближайших к вызову.
Когда бригада прибыла по вызову, владелец вызова не впустил сотрудников скорой помощи в дом и не позволил им увидеть пациента.
Звонивший также потребовал, чтобы персонал "скорой помощи" оставил электрокардиографическое оборудование включенным до прибытия медицинской бригады, в которой находилась женщина-врач. Прибывшая после этого бригада, по показаниям, позвонила диспетчеру Юнусабадского района, выразила свое недовольство и пригрозила медицинским работникам оскорбительными словами.
Более того, гражданин, услышав спокойный разговор диспетчера, обвинил его в некомпетентности. В это время бригада скорой помощи в составе освобожденной от призыва женщины-медика выехала по указанному адресу и оказала пациенту необходимую медицинскую помощь в соответствии с установленными стандартами.
Тем не менее, сын пациента подал в службу "102" свои претензии. В свою очередь диспетчер "скорой помощи" также сообщил, что данный гражданин оскорблял их и угрожал медицинской деятельности (https://t.me/Press_Secretary_Uz/3009 102), а также препятствиями сотрудникам "102".
10 апреля 2023 года Судебная коллегия по уголовным делам Юнусабадского района назначила экспертизу для выявления и пересмотра угрозы, и судебное дело было отложено. Дата рассмотрения очередного судебного дела сторонам не сообщается.