2024 йилнинг дастлабки 3 ойида “Тез ёрдам”га қанча чақириқ келиб тушди?
Юртимизда шаклланган тез тиббий ёрдам йўналиши аҳолига сифатли ва замон талабларига мос хизмат кўрсатиш имконини бермоқда.
Буни эса 2024 йилнинг дастлабки 3 ойи давомида “103” хизматига келиб тушган чақириқлар сонидан ҳам билиш мумкин.
Жорий йил январь-март ойларида “Тез ёрдам”га мамлакатимиз бўйича жами 3 миллион 111 минг 148 та мурожаат қайд этилди, — дейди Республика тез тиббий ёрдам маркази директори Абдувоитжон Гафуров. — Жумладан, бажарилган чақирувларнинг аксарияти, яъни 2 миллион 205 минг 296 таси шошилинч кўрсатма билан, шунингдек сурункали касалликлар – 812 минг 247 та ва туғуруқлар – 19 минг 114 тани ташкил қилди.
Энг кўп мурожаатлар:
Тошкент шаҳри — 330 919 та;
Фарғона вилояти — 326 436 та;
Андижон вилояти — 300 279 та;
Тошкент вилояти — 289 533 та;
Наманган вилояти — 271 791 та қайд этилган.
“Тез ёрдам” хизматига энг кам чақириқ Навоий вилояти (90 434 та), Сирдарё вилояти (107 180 та), Жиззах вилояти (116 878 та) ва Бухоро вилоятида (150 852 та) ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида (156 015 та) кузатилди.
Маълумот учун, ўтган 2023 йилнинг айни шу даврида тез тиббий ёрдам хизматига жами 3 миллион 90 минг 313 та чақириқ келиб тушган эди.

Сколько звонков в «Скорую помощь» поступило за первые 3 месяца 2024 года?
Сформированная в нашей стране сфера скорой медицинской помощи позволяет оказывать населению качественные и современные услуги.
Это также можно узнать по количеству звонков, поступивших в службу “103” за первые 3 месяца 2024 года.
Всего за январь-март текущего года в “скорую помощь”по всей стране поступило 3 миллиона 111 тысяч 148 обращений, — сообщил директор Республиканского центра скорой помощи Абдувоитжон Гафуров. – В том числе, подавляющее большинство выполненных вызовов, то есть 2 миллиона 205 тысяч 296, были срочными, а также хронические заболевания – 812 тысяч 247 и роды-19 тысяч 114.
Наибольшее количество обращений:
Город Ташкент — 330 919;
Ферганская область — 326 436;
Андижанская область — 300 279;
Ташкентская область — 289 533;
Наманганская область — 271 791 зарегистрировано.
Наименьшее количество вызовов на "скорую помощь" наблюдалось в Навоийской области (90 434), Сырдарьинской области (107 180), Джизакской области (116 878) и Бухарской области (150 852), а также в республике Каракалпакстан (156 015).
Для справки, за тот же период прошлого 2023 года в службу скорой помощи поступило в общей сложности 3 миллиона 90 тысяч 313 вызовов.